Kava virsta į šviesą: žaliosios energijos projektas pratęsia kavos pupelės kelionę

„Paulig“ pirmoji Lietuvoje ėmėsi iniciatyvos ir 2017 metais pradėjo rinkti kavos tirščius perdirbimui. Žengti šį žingsnį tvarumo link mus paskatino nuoseklus rūpestis kavos pupelių kelione iš ūkių iki vartotojų. Ji nesibaigia išgertu kavos puodeliu: kavos tirščiai gali būti perdirbti ir virsti aplinkai draugiška, žaliąja, energija. 

Kaip tai vyksta? 

 

Tirščius renkame ten, kur išgeriama daug kavos – verslo centruose, dideliuose įmonių ofisuose, kavinėse, prekybos centruose. Surinkus kavos tirščius, jie keliauja į vieną iš projekto partnerio „Green Genius“ eksploatuojamų biodujų jėgainių. Čia, didžiulėse talpose, tirščiai kartu su kitomis organinėmis atliekomis yra apdorojami mikroorganizmų – kalbant paprastai, jie yra supūdomi. Puvimo metu išsiskiriančios biodujos yra surenkamos ir panaudojamos elektros gamybai, o likusios atliekos perduodamos ūkininkams kaip trąša. Taigi, viskas, kas liko išgėrus kavą, yra panaudojama – toks visiškai tvarus ir žiediškas procesas tęsia kavos pupelės kelionę. 

Žalioji energija – didžiųjų Lietuvos miestų šventėms 

 

Pirmaisiais projekto metais, vien per lapkritį ir gruodį, surinkome 15 tonų kavos tirščių. Tuomet prie projekto prisijungė Kauno gyventojai ir verslas. Perdirbus jų surinktus tirščius ir pagaminus elektrą, ją dovanojome Kaunui – pagrindinei miesto Kalėdų eglei ir šventinėms dekoracijoms apšviesti. 

 

 

2018-ųjų pabaigoje rinkti kavos tirščius jau kvietėme vilniečius – sostinės verslo centrų, įmonių, kavinių, barų ir restoranų darbuotojus bei lankytojus. Perdirbus iš jų surinktus 12 t kavos tirščių ir pagaminus elektros energiją, ją dovanojome Vilniaus miestui – vienintelės sostinėje vėlyvojo baroko stiliaus Šv. Mergelės Ramintojos bažnyčios ir šalia esančios gatvės šventiniam apšvietimui.

 

Prie projekto jungiasi vis daugiau verslų 

 

Žaliąją elektros energiją davonojome ir Vilniaus šviesų festivaliui – vieno pagrindinių jo dalyvių, Prancūzijos menininkų komandos „Aero Sculpture“, kūriniui „Tensegrity” apšviesti. Tam reikėjo perdirbti net 50 tonų kavos tirščių, kuriuos per visus 2019 metus surinko sostinės verslo centrų „Technopolis“, „Danske Bank“ ir „Telia Lietuva“ bei prekybos centro IKEA darbuotojai.

 

Minėtų verslo bei prekybos centrų darbuotojai kavos tirščius rinko ir visus 2020 metus. Pernai prie projekto prisijungė ir EIKA, SEB bei OZO verslo centrai. Elektros energiją, pagamintą perdirbus iš visų jų surinktus kavos tirščius, taip pat dovanojome – apšvietėme Vilniaus Katedros aikštės Kalėdų eglę.

 

Projektas plečiasi į kitus miestus

 

2021 metais tirščių rinkimą apsunkino, bet nesustabdė antrus metus besitęsianti pandemija. Per šiuos metus iš viso surinkome apie 19 t tirščių, iš kurių pagaminta 9500 kW žaliosios energijos. Ją skyrėme organizacijos „Gelbėkit vaikus“ dienos centrų Alytuje ir Utenoje metų elektros sąnaudoms padengti. Sutaupytas lėšas dienos centrai skirs papildomai vaikų edukacijai, užsiėmimams, laisvalaikiui. Taip prisidedame prie šviesesnės vaikų iš sunkumų patiriančių šeimų ateities.

 

Back to top